Інформуємо. Консультуємо. Роз’яснюємо ЩОДО МОЖЛИВОСТІ ЗДІЙСНЕННЯ ДОПЛАТИ ДО МІНІМАЛЬНОГО СТРАХОВОГО СТАЖУ
Законом України № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» передбачено щорічне підвищення на 1 рік необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком до 35 років у 2028 році. Таким чином, якщо у 2018 році для призначення пенсії за віком необхідно було мати щонайменше 25 років, то вже цьогоріч – 26 років.
Разом з тим, якщо особа, яка не має необхідного страхового стажу, але в її трудовій діяльності є періоди, коли вона працювала неповний робочий час, прийнята на роботу не з першого дня календарного місяця або звільнена не останнім днем календарного місяця, перебувала у відпустці без збереження заробітної плати (статті 25 та 26 Закону України № 504 «Про відпустки») тощо та отримувала заробітну плату у розмірі, меншому мінімального, вона може здійснити доплату до мінімального страхового внеску.
Порядок здійснення доплати до мінімального страхового внеску визначено статтею 24 Закону України № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування» та роздiлом 15 «Iнструкцiї про порядок обчислення i сплати страхувальниками та застрахованими особами внескiв на загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування до Пенсiйного фонду України», затвердженої постановою правлiння Пенсiйного фонду України вiд 19.12.2003 № 21-1 (далі – Інструкція 21-1).
Неповний мiсяць роботи, якщо застрахована особа пiдлягала загальнообов’язковому державному пенсiйному страхуванню, зараховується до страхового стажу як повний мiсяць за умови, що сума сплачених за цей мiсяць страхових внескiв є не меншою, нiж мiнiмальний страховий внесок. Якщо сума сплачених за вiдповiдний мiсяць страхових внескiв є меншою за мiнiмальний страховий внесок, цей перiод зараховується до страхового стажу як повний мiсяць за умови вiдповiдної доплати до суми страхових внескiв таким чином, щоб загальна сума сплачених коштiв за вiдповiдний мiсяць була не меншою, нiж мiнiмальний страховий внесок.
Зазначені доплати здійснюються в разі необхідності зарахування неповного місяця роботи до страхового стажу як повного.
Доплати до суми більшої, ніж мінімальний страховий внесок, законодавством не передбачено. Зазначена норма Закону застосовується з 01.01.2004 року.
Для періодів до 01.01.2016, коли відбулася зміна розміру єдиного внеску, доплата до мінімального страхового внеску для найманих працівників розраховується з урахуванням розміру єдиного внеску відповідно до класу професійного ризику виробництва та утримання із заробітної плати, які діяли у період, за який проводиться доплата.
Застрахована особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та бажає здійснити доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, подає до відділів обслуговування громадян (сервісних центрів) управління обслуговування громадян за місцем призначення пенсії заяву згідно з Додатком 28 «Iнструкцiї про порядок обчислення i сплати страхувальниками та застрахованими особами внескiв на загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування до Пенсiйного фонду України», затвердженої постановою правлiння Пенсiйного фонду України вiд 19.12.2003 № 21-1 (далі – Інструкція 21-1).
Протягом 10 календарних днів з дня отримання Повідомлення – розрахунку, застрахована особа здійснює доплату в сумі, зазначену в повідомленні.
Застрахована особа, яка здійснює доплату до суми страхових внесків, формує і подає сама за себе відомості про суми доплат згідно з Додатком 30 Інструкції 21-1, який реєструється спеціалістами відділів супроводження інформаційних систем та електронних реєстрів управління інформаційних систем та електронних реєстрів. У відомостях зазначають місяць та рік, за який проведено нарахування, та суму, з якої сплачено внесок та суму доплати.