Пропустити навігацію

ПРО ПЕНСІЇ РОКУ МИНУЛОГО І РОКУ НОВОГО розповідає керівник закарпатських пенсійників Анастасія Пентек

На сь20190108 114504 180x300 - ПРО ПЕНСІЇ РОКУ МИНУЛОГО І РОКУ НОВОГО розповідає керівник закарпатських пенсійників Анастасія Пентекогодні в Закарпатті проживає понад 274 тисячі пенсіонерів. Як отримували закарпатці свої пенсії в році минулому, що їх чекає в році новому, як спрацював Пенсійний фонд області, ми запитали начальника головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області Анастасію Пентек.

– Анастасіє Юріївно, то як минулого року в нашій області складались справи пенсійні?

– Для початку назву кілька цифр: на сьогодні в Закарпатті зареєстровано 274,6 тисячі пенсіонерів, з яких 10,6 тисячі – пенсіонери силових структур. Із загальної чисельності одержувачів пенсій 47 тисяч – працюючі пенсіонери.

За винятком липня, коли по всій державі через технічні причини відбулась деяка затримка з виплатою пенсій, в нашій області стабільно і своєчасно виплачувались пенсії. Протягом минулого року кілька разів відбувався перерахунок пенсійних виплат: так, в березні перераховано пенсії пенсіонерам, що підпадають під дію Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто пенсіонерам силових структур. З 1 квітня вперше в автоматичному режимі перераховано виплати працюючим пенсіонерам, пенсію яким призначено на загальних підставах. Відтак з 1 липня проведено перерахунок пенсій деяким категоріям пенсіонерів у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму. Наступний перерахунок, теж у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, відбувся з 1 грудня. Слід зазначити, що пенсії зростали по-різному – комусь на кілька гривень, а хтось відчув суттєву прибавку – і по кілька сотень. Все залежить від стажу роботи, але передусім від розміру отримуваної заробітної плати. На жаль, найменше зростання пенсій відчули ті, хто отримував невелику зарплатню, але при цьому має великий стаж. Це передусім бюджетники, колишні колгоспники та інші. Дуже сподіваємось, що ця категорія пенсіонерів відчує позитивні зміни в березні цього року, коли вперше проводитиметься «індексація» пенсій, що відповідатиме 50-відсотковому зростанню рівня споживчих цін та 50-відсотковому зростанню середньої заробітної плати в Україні.

 – Чи планується цього року ще підвищення пенсій?

– Так, цього року заплановано кілька перерахунків пенсій. Вже з 1 січня перераховано пенсії у зв’язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати особам, які досягли віку 65 років та мають необхідний страховий стаж. Отримали нові підвищені виплати і «військові» пенсіонери: колишнім військовослужбовцям з 1 січня 2019 року виплачуватимуться 75% суми підвищення пенсії. А пенсіонерам Міністерства внутрішніх справ України з 1 січня цього року виплачуватиметься частина відкладеної виплати за 2016 – 2017 роки, тобто  щомісяця вони отримуватимуть окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року.

З 1 березня, як я вже казала, планується провести «індексацію» пенсій. Тобто пенсіонерам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», буде підвищено пенсійні виплати відповідно до осучасненого середньомісячного заробітку, з якого проводиться нарахування пенсій.

 

Відтак з 1 квітня відбудеться автоматичний перерахунок пенсій пенсіонерам, які після призначення (перерахунку) пенсій працювали та набули страховий стаж не менше 24 місяців після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. До речі, протягом 2019 року ще діятиме норма щодо можливості подання заяви на перерахунок пенсій особисто працюючим пенсіонером. З 2020 року такі перерахунки проводитимуться винятково в автоматичному режимі щороку з 1 квітня.

Ще два перерахунки пенсій заплановано цьогоріч у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб – із 1 липня та 1 грудня. Зростуть мінімальні пенсії за віком для непрацюючих, мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій, жертвам нацистських переслідувань, особам з інвалідністю внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, мінімальні пенсії шахтарям, у разі втрати годувальника з числа військовослужбовців, зросте державна соціальна допомога на догляд особам з інвалідністю внаслідок війни та інше.

– Це все значні кошти. Наскільки самодостатнім є пенсійний бюджет нашої області?

– Бюджет Пенсійного фонду Закарпатської області є традиційно дотаційним, як, зрештою, і бюджет нашої області загалом. Адже в Закарпатті практично нема великих підприємств, які би сплачували в бюджет значні податки. До того ж, у нас високим є рівень безробіття та трудова міграція.

Сьогодні в Закарпатті проживає понад 1,2 мільйона чоловік. Як свідчить статистика, економічно активного населення у нас в середньому близько 552 тисячі, з яких працездатних трохи більше 535 тисяч. При цьому не задіяно в жодній сфері економіки близько 200 тисяч осіб, або 40 відсотків. За неофіційними даними, майже 150 тисяч закарпатців поповнюють ряди заробітчан за кордоном, при цьому виїжджає немало саме кваліфікованих спеціалістів. І не секрет, що переважна їх більшість – нелегальні працівники. Така ж ситуація і тут, всередині області: недобросовісні роботодавці нерідко не оформлюють трудові відносини зі своїми працівниками, виплачуючи їм зарплату в «конверті», тим самим позбавляючи своїх працівників соціальних гарантій, передусім права на пенсію.

Як результат, «тіньова» зайнятість призводить до ненадходження податків: за нашими розрахунками, економічні втрати, як до бюджету Пенсійного фонду, так і до місцевих бюджетів, становлять щонайменше 1,6 мільярда гривень на рік.

Хочу зазначити, що і навантаження на Пенсійний фонд зростає. Сьогодні в Закарпатті на одного працюючого припадає в середньому 1,4 пенсіонера. При цьому це співвідношення в розрізі районів різниться: якщо, скажімо, на Ужгородщині на одного працюючого припадає пів-пенсіонера, то на Воловеччині – 2,3, на Тячівщині – 2,1 пенсіонера. І ці тенденції тільки поглиблюються.

Тому зростання надходжень до Пенсійного фонду – одне із пріоритетних завдань органів Фонду області, і легалізація трудових відносин, боротьба з виплатою зарплати в «конвертах» у нас на особливому контролі. Зараз не тільки в Закарпатті, а й по всій країні склалася серйозна ситуація з погашенням заборгованості до Пенсійного фонду та зі сплатою єдиного соціального внеску, особливо фізичними особами – підприємцями. Станом на 1 грудня 2018 року загальна сума заборгованості по платежах до Пенсійного фонду області становила 55,2 мільйона гривень. Борг зі сплати єдиного соціального внеску – понад 214 мільйонів гривень. Тому зараз спільно із фіскальною службою намагаємось достукатися до совісті і свідомості боржників, адже сплачені вчасно податки – це пенсії їхніх батьків, а в майбутньому – пенсії їхні та їх працівників.

А на завершення нашої розмови хочу підкреслити: найголовніше, що протягом минулого року нашим пенсіонерам своєчасно і стабільно виплачувались пенсій, а працівники органів Пенсійного фонду області, як належить, виконували свої обов’язки, за що їм щиро вдячна.

І користуючись нагодою, хочу привітати всіх закарпатців, особливо – наших пенсіонерів, з Новим 2019 роком та Різдвом Христовим. Хай рік новий принесе у ваші родини мир і достаток. Хай сяйво Віфлеємської зорі осяває ваші серця Вірою, Надією, Любов’ю.

Христос рождаєся! Славімо Його!

Розмовляла Наталія МИГАЛИНА

background Layer 1