Пропустити навігацію

Негативні економічні і соціальні наслідки нелегальних трудових відносин та виплати заробітної плати в “конвертах”

ПЕНСІЙНИЙ  ФОНД  УКРАЇНИ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ

В ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

  пл. Народна, 4,   м. Ужгород-08, 88008 тел./факс 61-40-02,  E-mail: info@zk.pfu.gov.ua   Код ЄДРПОУ 20453063

 

                                                                     ПРЕС-РЕЛІЗ

 

Негативні економічні і соціальні  наслідки нелегальних трудових відносин та виплати заробітної плати в «конвертах»

 

Дата проведення: 8 травня 2018 року

Час проведення: 10.00 год.

Місце проведення: прес-центр ОДА

Контактна особа: Мигалина Наталія Павлівна,

моб. тел.: 050.738.85.14

 

ПЕНТЕК АНАСТАСІЯ ЮРІЇВНА,

начальник головного управління Пенсійного фонду України

в Закарпатській області

ПЕТРІШКА МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ,

директор департаменту соціального захисту населення Закарпатської облдержадміністрації

ДОРОШ БОГДАН ВОЛОДИМИРОВИЧ,

начальник управління Держпраці в Закарпатській області

 

Основними джерелами зростання надходжень до Пенсійного фонду України є:

– збільшення  заробітної плати, в тому числі шляхом її легалізації,

– зростання кількості застрахованих осіб, в тому числі за рахунок детінізації зайнятості.

Тому виявлення ознак порушень законодавства про працю та реагування на них є однією із основних функцій Пенсійного фонду України та пріоритетним напрямом реалізації Стратегії модернізації та розвитку Пенсійного фонду України до 2020  року.

Органи Пенсійного фонду України здійснюють моніторинг відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування з метою виявлення ознак неоформлених працівників та порушень законодавства про працю. Дослідження інформації з Реєстру дає можливість оперативно визначати страхувальників, які виплачують заробітну плату менше законодавчо встановленого рівня, не здійснюють доплату єдиного внеску до мінімального розміру, порушують інші норми  трудового законодавства.

Станом на 01 квітня 2018 року в області зареєстровано 199 тис. осіб, що майже на 600 осіб більше, ніж у січні  поточного року.

Водночас зменшення кількості у березні 2018 року порівняно з січнем відбулося у 7 адмінодиницях: зокрема, у Виноградівському районі (-324 осіб), м. Мукачеві (-168 осіб).

Загальна кількість застрахованих осіб з урахуванням грошового забезпечення, осіб, які проходять строкову службу, осіб, котрі отримують соціальні допомоги через служби соціального захисту, та фізичних осіб – підприємців – 289,5 тисячі? чоловік.

Відповідно до відомостей про трудові відносини протягом І кварталу 2018 року прийнято на роботу 16,0 тис. осіб, а припинено трудові відносини з 14,8 тис. особами. Протягом І кварталу 2018 року працевлаштовано на 1,2 тисячі чоловік більше, ніж звільнено.

 

Наймані працівники, які отримують заробітну плату

менше 3723 гривень

 

Із загальної кількості найманих працівників 10 тисяч 303, або 5,2 відсоткам застрахованих осіб нараховано заробітну плату менше 3723 гривень, при умові повного відпрацьованого робочого дня, з яких 47,5 відсотка – працівники бюджетної сфери (4889 осіб).

У порівнянні до початку року кількість працівників із заробітною платою менше 3723 грн. зменшилася на 24,8% (у січні 2108 року отримали мінімальну зарплату 13,7 тис. осіб, у березні 2018 року – 10,3 тисячі).

 

У галузі охорони здоров’я  в цілому по області кількість осіб, які отримували заробітну плату менше мінімального рівня, з початку року зменшилась на 20 відсотка.

 

Діапазони заробітної плати

У діапазоні від однієї мінімальної до трьох мінімальних заробітних плат  (від 3723 до 11 169 гривень) отримують заробітну плату 72% найманих працівників. (143,1 тис. осіб)

 

Застраховані особи, які працювали неповний робочий час та виконували роботи за угодами цивільно-правового характеру

Кількість застрахованих осіб, які працювали неповний робочий час,  –   18 018 осіб, у порівнянні з січнем 2018 року кількість осіб, які працювали неповний робочий день, зменшилася на 465 осіб.

Кількість осіб, що виконували роботи за договорами цивільно-правового характеру, становить 4024 осіб та у порівнянні до січня 2018 року зменшилася на 18 осіб.

В області 396 роботодавців, у яких працівники виконують роботи за цивільно-правовими договорами характеру більше одного року.

Кількість осіб з інвалідністю, які перебувають у трудових відносинах  за даними реєстру застрахованих осіб становить 7051 особу.

 

Станом на 01.04.2018 в області залишається 761 керівник, що  отримає заробітну плату менше мінімальної, в т. ч. з них 248 – за основним місцем роботи. Проте більшість з них додатково перебувають у трудових відносинах з іншими роботодаацями або займаються підприємницькою діяльністю, або отримують пенсійні виплати.

 

Моніторинг заробітної плати по видах економічної діяльності

Середня заробітна плата на одну особу по області (за даними реєстру застрахованих осіб) у березні 2018 року становила 7561 гривню, що на 729 грн. більше, ніж у січні 2018 року та на 1706 грн. більше, ніж у березні 2017 року.

Найбільша  середня заробітна плата у таких галузях (де зайнято 11883 осіб, або 6 відсотків):

– виробництво хімічних речовин (10647 грн.);

– лісове господарство та заготівлі (10686 грн.);

– виробництво електричного устаткування (10795 грн.);

– виробництво автотранспортних засобів (10961 грн.).

Проте у сфері торгівлі, транспорту, тимчасового розміщення, організації харчування ( зайняті 21353 осіб) середня заробітна плата становить від 3742 до 4385 гривень.

 

Фізичні особи – підприємці

Станом на 01 квітня 2018 року за даними Державної фіскальної служби України обліковується 51,1 тис. фізичних осіб – підприємців.

У січні-березні 2018 року припинили діяльність 1,2 тис. фізичних осіб – підприємців.

Борг по ЄСВ фізичних осіб – підприємців

Стан розрахунків фізичних осіб – підприємців свідчить про значні обсяги заборгованості по єдиному соціальному внеску, що негативно впливає на наповнення бюджету Пенсійного фонду України та забезпечення прав застрахованих  осіб у всіх видах соціального страхування.

Так, станом на 01.04.2018 року за даними головного управління Державної фіскальної служби в Закарпатській області 8208 фізичних осіб  мають  заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальну суму  26 133,4 тис. гривень.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області проводиться спільна робота з органами Державної фіскальної служби України щодо скорочення заборгованості зі сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями.         Готуються інформаційні листи щодо неврахування страхового стажу за періоди підприємницької діяльності, за які не сплачено єдиний внесок, які будуть вручені індивідуально кожному приватному підприємцю.

Всю інформацію про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески, починаючи з 2000 року, можна отримати, зареєструвавшись на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Результати аналізу головне управління Пенсійного фонду щомісячно надсилає до управління Держпраці, головного управління Державної фіскальної служби, органів виконавчої влади та соціальних партнерів, ініціює заслуховування на відповідних комісіях та робочих групах тих керівників, які нараховують заробітну плату працівникам менше мінімальної, проводить співбесіди з керівниками, зустрічі у трудових колективах.

За 4 місяці 2018 року відбулося 20 засідань робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення в районах та містах області, проведено спільну нараду соціальних партнерів та територіальних органів Пенсійного фонду, на яких заслуховувалися звіти керівників та власників підприємств, які не дотримуються законодавства про оплату праці.

Протягом 4 місяців 2018 року до управління Держпраці у Закарпатській області передано матеріали по 712 страхувальниках за 5972 застрахованих осіб та до органів Державної фіскальної служби в області – по 387 страхувальниках за 1059 застрахованих особах.

За результатами вжитих заходів (здійснено 55 перевірок) у 85% перевірених органами Держпраці роботодавців виявлено порушення законодавства та відновлено страхові права 205 найманих працівників, застосовано 130,3 тис. грн. штрафних санкцій.

В результаті вжитих заходів органами ДФС області станом на 01.04.2018 легалізовано працю 125 неоформлених найманих працівників, завдяки чому  мобілізовано 101,8 тис. грн. єдиного внеску.

Головним управлінням Пенсійного фонду здійснюється моніторинг та направляються матеріали до управління Держпраці для проведення перевірок по суб’єктах господарювання, яким видано дозволи Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки, але які офіційно не звітуються за найманих працівників, або звітуються за найманих осіб, кількість яких значно менша, ніж кількість машин, механізмів, устаткування, на які отримано дозволи.

Спільно з департаментом агропромислового комплексу облдержадміністрації та головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області проводиться аналіз недержавних сільськогосподарських підприємств та селянських фермерських господарств, які мають у власності або користуванні значну площу сільськогосподарських угідь, однак офіційно не використовують  найману працю.

Органами Пенсійного фонду області проводилася активна інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення області щодо залежності страхового стажу застрахованих осіб від легальних виплат заробітної плати та сплати внесків у розмірі не нижче мінімального – відбуваються зустрічі в трудових колективах, надруковано статті в місцевих газетах, розповсюджуються буклети, розміщується інформація на веб-ресурсах.

 

Наша мета – зрушити свідомість людей, спонукати їх вийти з «тіні», подбати про своє майбутнє пенсійне забезпечення та соціальний захист вже сьогодні.

background Layer 1