Запитуєте – відповідаємо: щодо зарахування страхового стажу, набутого на території Чехії
Мен
і 45 років. Зараз проживаю в Чехії, працюю офіційно. До того в Україні набув 11 років страхового стажу. Планую і надалі офіційно працювати в Чехії. При досягненні пенсійного віку, чи матиму я право на чеську пенсію і з якого віку? І який механізм призначення пенсії при наявності українського і закордонного стажу?
Іван В., Рахівський район
На запитання відповідає начальник відділу виконання міжнародних договорів Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області Олексій БОЛЬШАКОВ:
– Відносини у сфері пенсійного забезпечення між Україною та Чеською Республікою регулюються Договором між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 4 липня 2001 року, який набув чинності з 01.04.2003 р. (далі – Договір) та Адміністративною Угодою про застосування Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення.
Пунктом 4 статті 39 Договору передбачено, що періоди страхування, набуті згідно з правовими нормами Договірних Сторін їхніми громадянами до дня набуття чинності цим Договором (до 01.04.2003), будуть зараховуватися як періоди тієї Договірної Сторони, на території якої громадянин на цей день або востаннє перед цією датою постійно проживав.
Тому в разі, якщо станом на 1 квітня 2003 року (день набуття чинності Договору) Ви були зареєстровані на постійному місці проживання на території України, періоди трудової діяльності, набуті на території Чеської Республіки до згаданої вище дати, підлягають зарахуванню до загального українського стажу.
Час роботи в Чехії після 01.04.2003 братиметься до уваги при призначенні української пенсії в тому разі, якщо Ви не будете виконувати умову необхідного мінімального страхового стажу (з 2028 року – 35 років). Цей стаж враховуватиметься винятково для визначення права на пенсію, згідно зі статтею 15 Договору.
Механізм призначення чеської пенсії буде аналогічний наведеному вище алгоритму обчислення.
Зауважимо, що подання заяви на призначення пенсії (українську або чеську) можливе на території обох Договірних Сторін