Електронна трудова книжка – цифровий аналог паперової трудової книжки
Як створити її, правильно перенести відомості про трудову діяльність працівника та для чого вона потрібна – пояснювали вчора, 30 березня, під час вебінару фахівці Головного управління кадровим службам та працівникам вищих навчальних закладів краю, а їх в області чимало. Тільки в Ужгородському національному університеті працює понад дві тисячі осіб.
Про актуальність зазначеної теми наголосила на початку зустрічі виконуюча обов’язки начальника Головного управління Наталія Кіш. “Хоч Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі” вступить у дію з 10 червня 2021 року, – зазначила вона, – Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області просить роботодавців уже готувати та подавати до Реєстру застрахованих осіб відомості з паперових трудових книжок про трудову діяльність своїх працівників. Оскільки протягом перехідного періоду, а він триватиме п’ять років, потрібно перенести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування усі відсутні відомості про трудову діяльність працівників на підставі трудових книжок з тим, щоб у майбутньому пенсія призначалася автоматично, без додаткового звернення до органів Пенсійного фонду”.
Процес оцифрування та наповнення Реєстру застрахованих осіб роботодавцем чи окремою застрахованою особою докладно описав начальник управління інформаційних систем та електронних реєстрів Головного управління Павло Ганулич і наголосив: якщо застрахована особа виявила бажання сама внести до Реєстру інформацію про свою трудову діяльність вручну, то повинна підтвердити усе внесене прикріпленою засканованою трудовою книжкою та кваліфікованим електронним цифровим підписом.
Доповнила його заступник начальника управління обслуговування громадян, начальник відділу методології та організації роботи з обслуговування громадян Головного управління Надія Семенюк, яка конкретно зупинилася на автопризначенні пенсії і закликала присутніх провести відповідний аудит трудових книжок, перевірити правильність заповнення їх, звірити особисті дані працівника, адже усі ці дані будуть підставою для автоматичного призначення пенсії після досягнення особи пенсійного віку. Якщо усі умови виходу на пенсію застрахованою особою виконано ( досягла пенсійного віку та має відповідний страховий стаж), наголосила вона, пенсія призначається автоматично. За бажанням, майбутній пенсіонер може відтермінувати вихід на заслужений відпочинок. Якщо ж у людини за наявними документами не вистачає необхідного страхового стражу для автоматичного призначення пенсії, то з моменту досягнення пенсійного віку протягом трьох місяців можна додати необхідні документи як через вебпортал ПФУ, так і через відділи обслуговування громадян. Тому кожна застрахована особа має можливість завчасно перевірити свій трудовий стаж та заздалегідь направити до Реєстру застрахованих осіб відповідну інформацію. І це є однією з переваг електронного обліку трудової діяльності працівника.
Про умови виходу на пенсію, відповідний вік та страховий стаж докладно розповіла Вікторія Поляковська, начальник управління пенсійного забезпечення Головного управління. І наголосила, якщо страхового стажу не вистачає для виходу на пенсію у 60 років, то людина може вийти у 63 роки за наявності страхового стажу на сьогодні від 18 до 28 років або ж у 65 – за наявності страхового стажу від 15 до 18 років. Як варіант, особа може укласти угоду про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або доплатити до мінімального страхового внеску за будь-який період, починаючи з 01.01.2004 року.
Окремо зупинилася вона на умовах дострокового виходу на пенсію, за Списком № 1 і Списком № 2, інших категорій осіб, зокрема жінок, які народили і виховали до 6 років 5 і більше дітей, та матерів осіб з інвалідністю, які виховали їх до цього віку… Право на достроковий вихід на пенсію, зазначила Вікторія Поляковська, мають і особи, яким надано статус згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії і їх соціальний захист». Для виходу на пенсію у 55 років чоловікам цієї категорії потрібно набути 25 років страхового стажу, за наявності 20 років страхового стажу жінки можуть вийти на заслужений відпочинок у 50 років.
Що стосується наукових пенсій, то на сьогодні поняття призначення наукових пенсій відсутнє у зв’язку із внесеними у 2017 році змінами до Закону України 2148 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії».
Разом з тим, наголосила Вікторія Поляковська, педагогічні працівники за наявності станом на 11 жовтня 2017 року 26 років і 6 місяців спеціального стажу та при умові звільнення з роботи мають право на пенсію за вислугу років. А також пояснила кому і за яких умов виплачується одноразова грошова допомога у розмірі десяти пенсій відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 1191 від 23.11.2011 року. І наостанок порадила всім скористатися зручним та доступним сервісом електронних послуг Пенсійного фонду, оскільки на цьому етапі розбіжності в електронній базі з паперовими можна виправити і в такий спосіб попередити проблеми, які можуть виникнути після досягнення особи пенсійного віку.