Свої пенсійні проблеми закарпатці вирішували у форматі «прямої телефонної лінії»
В Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області систематично працює «пряма телефонна лінія» – на запитання закарпатців відповідають фахівці-пенсійники, що особливо важливо в умовах карантинних обмежень. Цього четверга, 15 квітня, на прямому телефонному зв’язку із додзвонювачами була начальник управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області Наталія Дурунда. Загалом протягом двох годин зателефонувало 8 мешканців області.
Так, пані Людмила з Берегова, пенсіонерка силових структур, поцікавилася, чи можна подати анкету на виготовлення пенсійного посвідчення, звернувшись до сервісного центру за місцем проживання, а не сектору обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян у місті Ужгороді?
– Так, обслуговування громадян в органах Пенсійного фонду здійснюється за принципом екстериторіальності. Тож особа може звернутися до будь-якого сервісного центру в органах Пенсійного фонду України.
Мешканка села Шишлівці, що на Ужгородщині, пані Ганна запитала, чи має право на дострокове призначення пенсії за віком як особа, яка звільнена з роботи за скороченням штатів та не досягла віку, визначеного законодавством для призначення пенсії?
– На жаль, ні. На сьогодні законодавством не передбачено зниження пенсійного віку у зв’язку зі звільненням через скорочення штатів.
Ужгородка пані Лариса цікавилася, коли матиме право на перерахунок пенсії як працююча пенсіонерка, якщо її страховий стаж зарахований для обчислення пенсії по травень 2020 року?
– Згідно зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення чи перерахунку пенсії продовжувала працювати, наступний перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) незалежно від перерв у роботі. У випадку пані Лариси при попередньому перерахунку її страховий стаж був врахований по травень 2020 року. Оскільки відповідно до змін, внесених до Податкового кодексу та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», з 01.01.2021 року запроваджено для роботодавців подання щоквартальної звітності за найманих працівників, який подається протягом 40 днів після закінчення кварталу. Тому право на наступний перерахунок п. Лариса набуде через два роки після подання заяви на попередній перерахунок.
Пані Віта із села Родниківка запитала, чи буде їй враховано до страхового стажу період із серпня 2004 по жовтень 2004 року, коли вона отримувала матеріальну допомогу по безробіттю відповідно до п. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
– Статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено зарахування до стажу роботи періоду одержання допомоги по безробіттю.
Таким чином до страхового стажу зарахується у період до 01.01.2004 року – період отримання допомоги по безробіттю, а починаючи з 01.01.2004 року – період отримання допомоги по безробіттю та період отримання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
Для врахування ж до страхового стажу періоду отримання матеріальної допомоги по безробіттю, яка виплачувалася відповідно до п. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (випадок пані Віти) – підстав немає, – пояснила Наталія Дурунда.