Житлова субсидія у питаннях і відповідях
Я мати-одиначка з 5-річною донькою, не працюю, переїхала до батьків-пенсіонерів, які зареєстрували мене в своєму будинку. Чи буде їм продовжено субсидію?
У разі зміни складу членів домогосподарства, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів потрібно повідомити про це орган Пенсійного фонду України. Відповідне передбачено пунктом 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою уряду від 21.10.1995 № 848 (далі – Положення).
Домогосподарству, у складі якого є, зокрема, працездатна особа без доходів, яка одноосібно виховує дитину віком до шести років, може бути призначено (продовжено) житлову субсидію (пункт 14 Положення).
Щоб одержувати житлову субсидію на чотирьох осіб, до органу Фонду необхідно надати нові заяву і декларацію, в яких у складі членів домогосподарства має бути зазначено, в тому числі, і Вас – як доньку та внучку отримувачів житлової субсидії. До заяви потрібно додати документ, який підтверджує, що Ви є одинокою матір’ю.
Як під час призначення житлової субсидії враховуються доходи подружжя?
Житлова субсидія призначається виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і розраховується на всіх членів домогосподарства (пункт 24 Положення).
Водночас, доходи подружжя враховуються під час призначення житлової субсидії і в тому випадку, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, оскільки відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік з поважних причин не проживають спільно.
Із загального правила є виняток: якщо обом із подружжя більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, – їхні доходи можуть не враховуватися при призначенні субсидії, якщо зареєстроване / задеклароване або фактичне місце проживання подружжя відмінне від адреси домогосподарства (пункт 24 Положення).
У яких випадках може бути призначено житлову субсидію, якщо домогосподарство має заборгованість зі сплати комунальних послуг?
Житлова субсидія не призначається, у тому числі на наступний період, якщо домогосподарство має прострочену понад три місяці (на дату надання інформації) заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг чи витрат на управління багатоквартирним будинком, що виникла протягом трьох років, і загальна сума якої (на день звернення за призначенням житлової субсидії) перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).
Якщо документально підтверджено сплату заборгованості або укладено договір про її реструктуризацію, або споживач оскаржив заборгованість в судовому порядку (є ухвала про відкриття провадження у справі) житлова субсидія призначається протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі підтвердження відсутності заборгованості після спливу двомісячного терміну з початку опалювального (неопалювального) сезону – з місяця, що настає за тим, у якому до органу Пенсійного фонду України надійшло документальне підтвердження таких дій.
Питання виникнення / погашення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг слід вирішувати з підприємствами – надавачами послуг, які здійснюють облік такої заборгованості (пункт 14 Положення).
Як вплине продаж майна на суму понад 100 тисяч гривень (планується у листопаді-грудні цього року) при призначенні субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років?
Для призначення житлової субсидії на опалювальний період з жовтня 2023 року враховуються доходи домогосподарства, отримані у І-ІІ кварталах 2023 року.
Доходи за листопад-грудень 2023-го року будуть враховуватися при призначенні житлової субсидії в травні 2024 року (пункт 14 Положення ).
Важливо!
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів поінформувати орган Пенсійного фонду України про виникнення обставин, що впливають на надання субсидії, зокрема про отримання ним або членом сім’ї особи із складу домогосподарства одноразово доходу у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (67 100 грн), за винятком цільової благодійної допомоги, що надається на здобуття освіти, отримання медичних послуг, подолання наслідків стихійного лиха, аварій, епідемій та епізоотій загальнодержавного або місцевого характеру, екологічних, техногенних та інших катастроф у місцевостях, оголошених зонами надзвичайної екологічної ситуації; страхових виплат на медичну та соціальну допомогу; спадщини у вигляді нерухомого майна або основної його частини; гранту або стипендії на навчання.