Житлова субсидія для домогосподарств з електроопаленням: особливості призначення
У зв’язку зі зростанням тарифу на електроенергію домогосподарства, які використовують електроенергію для індивідуального опалення і потребують соціальної підтримки, мають можливість звернутися за призначенням житлової субсидії або пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Про це в коментарі телеканалу «21 Ужгород» розповіла Вікторія Поляковська, начальниця управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління.
Як оформити житлову субсидію/пільгу на електроопалення?
Для призначення субсидії/пільги на електроенергію, яка використовується на опалення, електроопалення в установленому порядку повинно бути офіційно зареєстроване в енергопостачальній організації.
Якщо електроопалення офіційно зареєстровано, особа подає до Пенсійного фонду заяву та декларацію (за встановленими формами). Залежно від обставин можуть надаватись й інші документи. Наприклад, договір оренди житла (у разі проживання заявника у житлі, що орендується), довідка ВПО тощо.
Подати документи можна особисто до будь-якого сервісного центру, уповноважених посадових осіб територіальних громад, ЦНАПів, або онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/), мобільний застосунок «Пенсійний фонд» чи портал «Дія».
Звертаємо увагу! Житлова субсидія призначається виключно на ті послуги, які підтверджено управителями та/або виконавцями комунальних послуг. В даному випадку інформацію про те, що домогосподарство використовує електроенергію для опалення, має підтвердити обленерго.
Що робити, коли електроопалення офіційно не зареєстровано?
- Якщо елетроопалення офіційно не зареєстровано, то домогосподарству житлову субсидію на даний вид послуги не призначать!
- ВИНЯТОК. Громадянам, яким в установленому порядку здійснено відключення від централізованого опалення (теплопостачання) і які для обігріву приміщень використовують побутові електроприлади (обігрівач, радіатор, тепловентелятор, конвектор тощо) рішення про призначення субсидії приймається на підставі Акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства / фактичного місця проживання особи. Такий акт складається посадовою особою виконавчого органу (соцзахистом) за зверненням або громадян, або органу Пенсійного фонду і передається до ПФУ.
Розрахунок – із застосуванням соціальних нормативів
Норматив споживання електричної енергії для опалення житла складає 30 кВт. год. на 1 кв.м. опалюваної площі щомісячно в опалювальний період. Відповідні норми визначено постановою Кабінету міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (зі змінами).
Соціальну норму житла для надання субсидії на опалення встановлено в розмірі 13,65 кв.м. на одну особу та додатково 35,22 кв.м. на домогосподарство, тобто 48,87 кв.м. на одну особу, але не більше від опалюваної площі квартири (будинку).
До речі, постановою № 409 соціальну норму житла для надання пільги на опалення встановлено в розмірі 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.
Розрахунок субсидії на електроопалення проводиться виходячи з опалюваної площі квартири (будинку) та з врахуванням регіональних коефіцієнтів, які для Закарпатської області складають (для 1-2- поверхових будинків – 0,913, для будівель на 3 і більше поверхів – 0,666).
Звертаємо увагу! Субсидія/пільга надається тільки на один вид опалення. Якщо для опалення житлового приміщення одночасно використовуються два види опалення – газове та електро, то заявник повинен зазначити в заяві для отримання житлової субсидії на який вид опалення йому призначати субсидію.
Нагадаємо! Вартість електроенергії для побутових споживачів з 1 червня становить 4,32 грн/кВт-год.
В опалювальний період (з 1 жовтня 2024 по 30 квітня 2025) для людей, які мають квартири/будинки із електроопаленням, діятимуть наступні тарифи:
- за споживання до 2000 кВт∙год на місяць – 2,64 грн/кВт∙год на весь обсяг електроенергії;
- за споживання понад 2000 кВт∙год на місяць – 4,32 грн/кВт∙год на весь обсяг спожитої електроенергії.