Дострокова пенсія, перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам та житлові субсидії – актуальні питання «прямої телефонної лінії»
«Чи має право на достроковий вихід на пенсію жінка, яка виховує дитину-інваліда?» – з таким питанням сьогодні звернулася на «пряму телефонну лінію» мешканка Ужгородщини. Як і було анонсовано, консультації додзвонювачам надавала начальник управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Вікторія Поляковська.
Фахівець Головного управління поінформувала: матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до 6 років, мають право на дострокову пенсію після досягнення 50-річного віку за наявності страхового стажу не менше 15 років. До слова, якщо вихованням дитини з інвалідністю займався батько, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.
При цьому, як наголосила Вікторія Поляковська, визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров’я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі, якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку, надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку (висновок про час настання інвалідності).
Оскільки жінка має усі підстави для призначення дострокової пенсії, їй було рекомендовано звернутися з відповідною заявою та документами до будь-якого сервісного центру Фонду.
Питанням перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам цікавилися додзвонювачі Мукачева, Ужгорода та Берегівщини. «Законодавством передбачено, що автоматичному перерахунку з 1 квітня підлягають пенсії тим пенсіонерам, які після призначення/попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та на 1 березня 2024 року набули 24 місяці страхового стажу, або які відпрацювали менше ніж 24 місяців, але після призначення чи попереднього перерахунку пенсії пройшло два роки, – наголосила фахівець Головного управління. – Однак зазначений перерахунок можна провести тільки після того, як до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування надійдуть відомості про сплату єдиного внеску за І квартал 2024 року (строк подачі звітів – до 10 травня). Тому перераховані пенсії пенсіонери отримають в червні з доплатою за квітень та травень».
Серед актуальних звернень – запитання про житлові субсидії. Тож начальник управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг наголошує: з травня житлові субсидії на неопалювальний сезон більшості одержувачів призначено автоматично (якщо не змінилися дані про майновий стан та/або склад домогосподарств). Водночас є певні категорії субсидіантів, яким «літня» субсидія може бути призначена після особистого звернення до Пенсійного фонду із заявою та декларацією про доходи та витрати. Зокрема, це стосується випадків, коли:
- заявник (член домогосподарства) орендує житлове приміщення, за яке сплачує житлово-комунальні послуги;
- у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
- кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у домогосподарстві менша, ніж кількість зареєстрованих;
- домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
На підставі звернення надається «літня» житлова субсидія і особам, яким на опалювальний період субсидію було призначено в розмірі 0,00 грн.
Серед інших порушених питань – призначення пенсії державному службовцю, розмір пенсійної виплати та житлові пільги багатодітній родині. Усім додзвонювачам Вікторія Поляковська надала фахові відповіді і роз’яснення.