Пенсія по втраті годувальника дітям-сиротам та комунальні пільги для прийомних сімей: роз’яснюємо актуальні питання під час онлайн-наради
Право дітей на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника визначено ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Такий вид пенсії можуть призначити у випадку, якщо у годувальника на момент смерті був відповідний стаж. Цей стаж має дорівнювати страховому стажу, який був би необхідний померлому для призначення пенсії по III групі інвалідності (від 1 до 15 років в залежності від віку годувальника на час смерті). До прикладу, якщо чоловік помер у віці 40 років, то діти мають право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника, якщо їхній батько накопичив щонайменше 9 років страхового стажу.
На цьому під час на онлайн-наради щодо захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яка відбулася під головуванням начальника служби у справах дітей Закарпатської ОВА Світлани Якімеліної, наголосила начальниця управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Вікторія Поляковська.
У своєму виступі фахівець Фонду в області детально роз’яснила учасникам зустрічі механізм отримання пенсії по втраті годувальника. Зокрема, звернула увагу, що даний вид пенсії призначається дітям:
– до 18 років або старше за цей вік, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
– до закінчення навчального закладу, але не довше ніж до досягнення ними 23 років – якщо навчаються за денною формою навчання;
– до 23 років – дітям-сиротам, незалежно від того, навчаються вони чи ні.
«Після досягнення повноліття виплата пенсії припиняється з першого числа місяця, в якому дитині виповнилося 18 років. Якщо дитина має право на продовження виплати пенсії по втраті годувальника, вона повинна особисто звернутися із заявою до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або через вебпортал електронних послуг ПФУ (portal.pfu.gov.ua), – зауважила Вікторія Поляковська. При цьому додала: право на призначення/продовження виплати пенсії по втраті годувальника зберігається і за дітьми, яких усиновлено, тимчасово влаштовано в сім’ю родичів/знайомих або до дитячих будинків сімейного типу.
В ході зустрічі представниця Головного управління також роз’яснила порядок призначення житлових субсидій та пільг, на які мають право прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, опікуни (піклувальники), патронатні вихователі тощо.