До уваги фізичних осіб – підприємців та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність
Відповідно до законодавства України страхувальниками у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні є як юридичні та фізичні особи, що використовують найману працю, так і фізичні особи – підприємці, а також особи які здійснюють незалежну професійну діяльність, без використання найманих працівників. В останньому випадку фізичні особи виступають страхувальниками самі за себе.
При цьому законодавством передбачено як певні подібності для цих двох категорій страхувальників, зокрема обов’язковість платежів єдиного соціального внеску у розмірі не менше щомісячного мінімального розміру на одну застраховану особу, так і певні суттєві розбіжності, а саме: фізичні особи – підприємці, та самозайняті особи звітують про свої зобов’язання раз на рік (а не щомісяця, як це передбачено за найманих працівників). Платежі єдиного внеску за найманих працівників повинні бути сплачені не пізніше 20 числа наступного місяця, а для фізичних осіб–підприємців – не пізніше 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ).
Невиконання зобов’язань зі сплати ЄСВ страхувальниками – це формування боргу, який створює для страхувальників низку проблем.
По-перше, стягнення заборгованості завжди відбувається з нарахуванням фінансових санкцій та пені, які виступають додатковим фінансовим тягарем для платників.
По-друге, якщо до примусового стягнення заборгованості долучаються органи Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, то стягнення заборгованості супроводжується не тільки арештом коштів на рахунках платника, рухомого та нерухомого майна, обмеженнями певних прав фізичних осіб-підприємців, а й додатковими витратами для боржника (компенсація виплати виконавчого провадження, виконавчий збір тощо).
По-третє, наявність заборгованості не дозволяє включати період, за який вона склалася, до страхового стажу застрахованих осіб.
Останнє, особливо важливо для громадян, у яких настав страховий випадок (досягнення пенсійного віку, виникнення права на отримання допомоги по безробіттю, по вагітності та пологах тощо).
Тому, звертаємо увагу юридичних та фізичних осіб, які використовують найману працю, фізичних осіб – підприємців, осіб які здійснюють незалежну професійну діяльність без використання найманих працівників на необхідність погашення, в першу чергу, існуючої заборгованості з ЄСВ.
Тільки при погашенні заборгованості можна вирішити питання зарахування стажу для оформлення пенсії.
Переглянути стан сплати страхових внесків можна, скориставшись можливостями веб-порталу Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua) чи звернувшись безпосередньо до спеціалістів в об’єднаних управліннях Пенсійного фонду.