До уваги роботодавців! 28 квітня 2025 року – Всесвітній день охорони праці під девізом: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі»
Згідно з Указом Президента України від 18 серпня 2006 року №685/2006, щороку 28 квітня в Україні відзначається Всесвітній день охорони праці. Метою цього дня є привернення уваги суспільства, органів державної влади та суб’єктів господарювання до важливих питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням.
Цього року представники Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві — головні спеціалісти відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Діц Ірина Миколаївна та Римар-Щербина Оксана Володимирівна — взяли участь у круглому столі на підприємстві ТОВ «Фарма Старт», присвяченому Всесвітньому дню охорони праці.
Під час заходу виступили:
Ірина ДІЦ нагадала присутнім про Указ Президента України від 18 серпня 2006 року № 685/2006 щодо Всесвітнього дня охорони праці, який щорічно відзначають в Україні 28 квітня. Вона зазначила, що метою цього Дня є привернення уваги суспільства, органів державної влади та суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням.
У 2025 році девізом до Всесвітнього дня охорони праці стало гасло: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі». Ця тема висвітлює вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:
- передові роботизовані системи;
- штучний інтелект (ШІ) і машинне навчання;
- екзоскелети;
- безпілотні літальні апарати (БПЛА);
- Інтернет речей (IoT);
- віртуальна та доповнена реальність.
Цьогорічна кампанія також висвітлює нові методи організації праці, такі як автоматизація завдань, аналіз великих даних, розумні цифрові системи та управління персоналом із використанням ШІ.
Нові технології також спричинили появу нових форм зайнятості: робота на цифровій платформі, віддалена, гібридна або дистанційна праця, які будуть детальніше розглянуті далі.
Фахівцям з охорони праці на підприємствах доцільно впроваджувати електронний документообіг у системі управління охороною праці, електронні форми аудитів та звітів. Це спростить доступ до необхідної інформації з охорони праці.
Цифровізація на підприємстві дозволяє автоматизувати аналітичні процеси, виконувати деякі операції без участі людини, здійснювати онлайн-контроль за безпечним та здоровим виробничим середовищем, що підвищить дисципліну виконавців.
Оксана РИМАР-ЩЕРБИНА навела кілька напрямів діяльності, у яких ШІ може допомогти фахівцям з охорони праці:
- Аналіз та прогнозування ризиків — обробка великих обсягів даних щодо безпеки, виявлення тенденцій і потенційних загроз.
- Розробка програм безпеки та навчання — аналіз нормативної бази, рекомендації щодо усунення недоліків у програмах.
- Автоматизований моніторинг — виявлення небезпечних ситуацій на основі сенсорних даних та відеоспостереження.
- Навчання працівників — створення навчальних матеріалів і модулів, персоналізовані поради з безпеки.
- Аналіз інцидентів — ретроспективний аналіз причин аварій для запобігання повторення.
Використання ШІ може значно вдосконалити процеси охорони праці. Проте для цього необхідно навчитися ефективно взаємодіяти з новими технологіями.