Пенсії особам, яким встановлено почесне звання України «Заслужений»
У відповідності із Указом Президента від 29.06.2001 № 476/2001 особам, які працюють, як правило, не менше десяти років у відповідній галузі економічної та соціально-культурної сфери і мають високі трудові досягнення і професійну майстерність Указом Президента присвоюється почесне звання «Заслужений» – «Заслужений працівник освіти України», «Заслужений працівник соціальної сфери України», «Заслужений лікар України», «Заслужений артист України», «Заслужений архітектор України», «Заслужений будівельник України», «Заслужений винахідник України», «Заслужений вчитель України», «Заслужений діяч мистецтв України», «Заслужений діяч науки і техніки України», «Заслужений донор України», «»Заслужений економіст України», «Заслужений енергетик України», «Заслужений журналіст України», «Заслужений лісовик України», «Заслужений майстер народної творчості України», «Заслужений машинобудівник України», «Заслужений металург України», «Заслужений працівник культури України», «Заслужений працівник охорони здоров’я України», «Заслужений працівник промисловості України», «Заслужений працівник сільського господарства України», «Заслужений працівник сфери послуг України», «Заслужений працівник транспорту України», «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України», «Заслужений природо охоронець України», «Заслужений раціоналізатор України», «Заслужений художник України», «Заслужений шахтар України», «Заслужений юрист України».
Тож бо громадяни, які свою відданою працю заради збільшення добробуту нашої країни удостоєні цієї високої відзнаки, відповідно мають право і на більш пільгове пенсійне забезпечення. Відтак Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» передбачено призначення зазначеним категоріям осіб пенсії за особливі заслуги, що встановлюється у вигляді надбавки до пенсії, в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
На сьогодні розмір такої надбавки становить 374,25 грн. При збільшенні прожиткового мінімуму органами Пенсійного фонду України в автоматизованому режимі (без звернення особи) збільшується і розмір надбавки. Так з 01.07.2019 її розмір становитиме 391,00 грн.
Слід зазначити, що право на пенсію за особливі заслуги мають лише громадянам України, які отримують пенсію за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника та за вислугу років.
Для встановлення пенсії особі необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою додавши до неї паспорт, ідентифікаційний номер та посвідчення, що підтверджує присвоєння почесного звання. В свою чергу орган Пенсійного фонду в 10- денний термін ухвалює рішення про встановлення (перерахунок) або відмову у встановленні пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Пенсія встановлюється з дня звернення або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше від 12 місяців з дня набуття такого права ( з дня присвоєння почесного звання чи дати призначення пенсії, на яку особа має право у відповідності із Законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування чи «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
При цьому днем звернення вважається день прийняття заяви з усіма потрібними для цього документами. Якщо ж заява надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Доречно зазначити, що право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною мають також і особи, які були відзначені почесним званням «Заслужений» колишнього Союзу РСР та Української РСР.
Позбавлення ж права на встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною законодавчо визначено лише у разі надходження до органів Пенсійного фонду документально підтверджених відомостей про наявність у пенсіонера судимості за вчинення умисного злочину.