Накопичувальна система пенсійного страхування
Міністерством соціальної політики розроблено законопроект про впровадження накопичувальної професійної пенсійної системи для окремих категорій працівників віком до 35 років, з числа зайнятих на роботах за Списками № 1, № 2 та деяких інших категорій осіб, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Особам, які не набудуть участі у такій системі та які працюють (працювали) на роботах і посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, така пенсія призначатиметься на умовах, визначених законодавством.
Крім того, для осіб до 35 років, які до дати запровадження сплати страхових внесків до накопичувальної професійної пенсійної системи мали не менше ніж третину необхідного стажу на роботах, які дають право на призначення пільгової пенсії, у разі недостатності накопичених пенсійних коштів для здійснення пенсійних виплат, матимуть право перерахувати накопичені кошти до солідарної системи та призначити пенсію на пільгових умовах, визначених законодавством.
Джерелом фінансування пенсійних виплат із солідарної системи (до повного переходу на виплати з накопичувальної професійної пенсійної системи) та формування пенсійних активів у накопичувальній професійній пенсійній системі будуть страхові внески, які сплачуватимуться роботодавцями за рахунок підвищеної ставки ЄСВ на заміну механізму відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.
Законопроектом передбачаються три професійні пенсійні програми:
– програма №1 – дає право на отримання пенсійних виплат при досягненні 50 років (Список № 1);
– програма № 2 – дає право на отримання пенсійних виплат при досягненні 55 років (Список № 2 та інші категорії осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах);
– програма № 3 – дає можливість добровільно набути участь у накопичувальній професійній пенсійній системі на умовах, визначених у колективних договорах, угодах та на отримання пенсійних виплат після досягнення 55 років.
Надійність збереження накопичених коштів учасника накопичувальної професійної пенсійної системи забезпечуватимуть:
– посиленими вимогами до недержавних пенсійних фондів, які для надання послуг у системі повинні будуть пройти авторизацію;
– посиленим наглядом і контролем за їх діяльністю відповідними державними органами.
Страхові внески, які надійдуть за учасників накопичувальної професійної пенсійної системи, Пенсійний фонд України скеровуватиме до недержавних пенсійних фондів (НПФ) і страхових компаній (СК), авторизованих Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку.
Учасники системи зможуть самостійно обирати НПФ і СК (принцип “пенсійні кошти ходять за учасником”), однак якщо вони протягом трьох місяців не зробили вибору, то НПФ буде визначено автоматично за порядком Пенсійного фонду України.
Міністерство соціальної політики зазначає, що плюсом переходу до фондової системи пенсійного забезпечення, де майбутні пенсійні виплати працівникам буде забезпечено пенсійними активами, є відділення таких активів від діяльності підприємств, а також можливість успадкування таких коштів.
У разі прийняття, цей Закон набере чинності з дня його опублікування (крім абзаців п’ятого – дев’ятого підпункту 25 пункту 6, пунктів 4, 7 розділу І цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2021 року).