Пропустити навігацію

Пенсії за особливі заслуги перед Україною

Громадянам України, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров’я, фізичної культури й спорту тощо, встановлюються пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Порядок призначення таких пенсій, їх розміри та коло осіб, що мають право на призначення пенсій, регулюються Законом України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”, який був прийнятий Верховою Радою України 1 червня 2000 року за № 1767-ІІІ та набув чинності 01 січня 2001 року.
Відтак пенсії за особливі заслуги перед Україною призначаються:
– Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, особам, нагородженим орденом Леніна, орденом Слави трьох ступенів, орденом Трудової Слави трьох ступенів, чотирма і більше медалями “За відвагу”, чотирма і більше орденами України та колишнього Союзу РСР, повним кавалерам ордена “За службу Родине в Вооруженных Силах СССР”, особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР “народний;
– ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю “За відвагу” або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження;
– видатним спортсменам – переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;
– космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно-випробувальних екіпажів літаків;
– народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, членам Кабінету Міністрів України та Уряду колишньої Української РСР;
– особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР “заслужений”, державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним з орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;
– депутатам – всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР;
– матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.
Умови призначення пенсії
Для призначення пенсії громадяни України, що мають відповідні заслуги, повинні надати до територіального органу Пенсійного фонду України заяву з долученням до неї документів, що підтверджують наявність таких заслуг.
Пенсія встановлюється у вигляді надбавки до пенсії, яку особа отримує згідно з законодавством: за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника чи за вислугу років.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Тобто, якщо громадянину України присвоєно звання “Заслужений працівник освіти” 15.09.2020, то звернувшись до територіального органу Пенсійного фонду 10.08.2021 із заявою про встановлення пенсії за особливі заслуги надбавку до пенсії буде встановлено з 15.09.2020 (з дня набуття права на її оскільки після присвоєння звання не минуло 12 місяців).
Розміри пенсії за особливі заслуги перед Україною
Пенсія встановлюється у вигляді надбавки до пенсії, яку особа отримує згідно з законодавством: за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника чи за вислугу років.
Розмір надбавки визначається у відсотковому значенні (від 20% до 40%) прожиткового мінімуму, встановленого для осіб які втратили працездатність.
Конкретний розмір визначається в залежності від заслуг особи згідно зі Схемою визначення розмірів надбавок до пенсій, на яку має особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 27.11.2017 № 2054 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2018 за № 90/31542.
Збільшення встановленого розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Зважаючи на те, що розмір пенсії за особливі заслуги залежить від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, то у разі його збільшення автоматично збільшується і розмір самого підвищення.
Крім цього розмір пенсії за особливі заслуги може бути переглянуто у разі повторного нагородження або у разі виявлення нових даних про заслуги. В такому разі розмір підвищення буде змінено з дня надання відповідної заяви.
На сьогодні за вагомий внесок в розвиток нашої держави встановлено пенсії за особливі заслуги перед Україною 15954 мешканцям Одещини, серед них і працівники Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області — заслужений працівник соціальної сфери Тетяна Яворська та заслужений економіст України, нагороджений орденом “За заслуги” III ступеня, Анатолій Соловйов.

З нагоди 30-річчя Дня Незалежності України щиро вітаємо їх зі святом Незалежності.

background Layer 1