Пропустити навігацію

Про спеціальні обмеження встановлені Законом України «Про запобігання корупції» для осіб уповноважених на виконання функцій держави

Вступаючи на посаду, що передбачає виконання функцій держави, ви, крім прав та основних обов’язків, свідомо й добровільно приймаєте встановлені законодавством обмеження і заборони. Правові обмеження таких осіб зумовлені специфікою виконуваних ними державних функцій і службових повноважень.

Законодавством встановлено низку положень, що за змістом є обмеженнями та заборонами певних видів поведінки посадових осіб, а за своїм призначенням це – засоби запобігання корупції. Необхідно такі положення знати, розуміти та дотримуватись у своїй повсякденній діяльності.

Крім того, законодавство встановлює низку вимог та процедур, спрямованих на запобігання корупції. Усі ці інструменти становлять комплекс антикорупційних механізмів, які виступають «бар’єрами» на шляху вчинення корупційних правопорушень.

Законом України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) встановлено спеціальні заборони, обмеження та обов’язки для осіб уповноважених на виконання функцій держави, а саме:

  1. Вам забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. (стаття 22 Закону)
  2. Забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких вам осіб1 від юридичних або фізичних осіб у зв’язку із здійсненням такими вами діяльності, пов’язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування або якщо особа, яка дарує, перебуває у вас в підпорядкуванні.

Заборонено приймати подарунки, якщо вартість таких подарунків не перевищує два прожиткових мінімуми для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує чотирьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

Обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які:

– даруються близькими особами;

– одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.

Близькими особами в розумінні Закону є будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки з вами (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під вашою опікою або піклуванням;

Подарунки, одержані як подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним підприємствам, установам чи організаціям, є відповідно державною або комунальною власністю і передаються органу, підприємству, установі чи організації у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (стаття 23 Закону).

  1. Ви зобов’язані у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, невідкладно вжити таких заходів:

1) відмовитися від пропозиції;

2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію;

3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників;

4) письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або начальника Головного управління, спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

Якщо ви виявили у своєму службовому приміщенні чи отримали майно, що може бути неправомірною вигодою, або подарунок, ви зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного робочого дня, письмово повідомити про цей факт свого безпосереднього керівника або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації.

У випадку наявності у вас сумнівів щодо можливості одержання нею подарунка, ви маєте право письмово звернутися для одержання консультації з цього питання до Національного агентства, яке надає відповідне роз’яснення. (стаття 24 Закону)

  1. Забороняється займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбаченоКонституцієюабо законами України та входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України. (стаття 25 Закону)
  2. Забороняється, у випадку якщо ви звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування,:

– протягом року з дня припинення відповідної діяльності укладати трудові договори (контракти) або вчиняти правочини у сфері підприємницької діяльності з юридичними особами приватного права або фізичними особами – підприємцями, якщо ви протягом року до дня припинення виконання функцій держави або місцевого самоврядування здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців;

– розголошувати або використовувати в інший спосіб у своїх інтересах інформацію, яка стала вам відома у зв’язку з виконанням службових повноважень, крім випадків, встановлених законом;

– протягом року з дня припинення відповідної діяльності представляти інтереси будь-якої особи у справах (у тому числі в тих, що розглядаються в судах), в яких іншою стороною є орган, підприємство, установа, організація, в якому (яких) ви працювали на момент припинення зазначеної діяльності. (стаття 26 Закону)

  1. Забороняється мати у прямому підпорядкуванні близьких вам осіб або бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким особам.

Ви зобов’язані повідомити керівництво Головного управління про парацючих у цьому органі близьких вам осіб.

У разі виникнення обставин, що порушують вимоги частини першої цієї статті, ви або близькі вам особи вживають заходів щодо усунення таких обставин у п’ятнадцятиденний строк.

Якщо в зазначений строк ці обставини добровільно не усунуто, ви або близькі вам особи в місячний строк з моменту виникнення обставин підлягають переведенню в установленому порядку на іншу посаду, що виключає пряме підпорядкування.

У разі неможливості такого переведення особа, яка перебуває у підпорядкуванні, підлягає звільненню із займаної посади. (стаття 27 Закону)

  1.  Конфлікт інтересів це суперечність між вашим приватним інтересом та вашими службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає (реальний конфлікт інтересів) або може вплинути в майбутньому (потенційний конфлікт інтересів) на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Ви зобов’язані:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли ви дізналася чи повинні були дізнатися про наявність у вас реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, та відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Забороняється прямо чи опосередковано спонукати у будь-який спосіб підлеглих до прийняття рішень, вчинення дій або бездіяльності всупереч закону на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб.

У разі існування у вас сумнівів щодо наявності конфлікту інтересів ви маєте право звернутися за роз’ясненням до Національного агентства. У разі якщо ви отримали підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, ви дієте відповідно до вимог, передбачених у цьому розділі Закону.

Якщо ви отримали підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, ви звільняєтесь від відповідальності, якщо у діях, щодо яких ви зверталася за роз’ясненням пізніше було виявлено конфлікт інтересів. (стаття 28 Закону)

  1. Ви зобов’язання дотримуватись вимог до поведінки осіб, що виконують функцій держави, а саме:
  • під час виконання своїх службових повноважень зобов’язані неухильно додержуватися вимог закону та загальновизнаних етичних норм поведінки, бути ввічливими у стосунках з громадянами, керівниками, колегами і підлеглими;
  • представляючи державу чи територіальну громаду, діяти виключно в їх інтересах;
  • зобов’язані при виконанні своїх службових повноважень дотримуватися політичної нейтральності, уникати демонстрації у будь-якому вигляді власних політичних переконань або поглядів, не використовувати службові повноваження в інтересах політичних партій чи їх осередків або окремих політиків;
  • діяти неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання;
  • сумлінно, компетентно, вчасно, результативно і відповідально виконувати службові повноваження та професійні обов’язки, рішення та доручення органів і осіб, яким ви підпорядковані, підзвітні або підконтрольні, не допускати зловживань та неефективного використання державної і комунальної власності;
  • не розголошувати і не використовують в інший спосіб конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку з виконанням своїх службових повноважень та професійних обов’язків, крім випадків, встановлених законом;
  • незважаючи на приватні інтереси, утримуються від виконання рішень чи доручень керівництва, якщо вони суперечать закону.

Ви самостійно оцінюєте правомірність наданих керівництвом рішень чи доручень та можливу шкоду, що буде завдана у разі виконання таких рішень чи доручень.

У разі отримання для виконання рішень чи доручень, які ви вважаєте незаконними або такими, що становлять загрозу охоронюваним законом правам, свободам чи інтересам окремих громадян, юридичних осіб, державним або суспільним інтересам, ви повинні негайно в письмовій формі повідомити про це начальника Головного управління. (статті 38-44 Закону)

9. Ви зобов’язані перед призначенням на посаду, а також щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

У разі припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, Ви зобов’язані подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за типом “при звільнені” та наступного року після припинення діяльності подавати щорічну декларацію за рік у якому відбулося звільнення. (стаття 45 Закону)

  1. У разі відкриття Вами або членом вашої сім’ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента ви зобов’язані у двадцятиденний строк повідомити про це Національне агентство у встановленому ним порядку, із зазначенням номера рахунка і місцезнаходження банку-нерезидента.

Членами сім’ї у розумінні Закону є:

а) особа, яка перебуває у шлюбі вами, та ваші діти до досягнення ними повноліття – незалежно від спільного проживання із суб’єктом;

б) будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки із вами (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Якщо ви є державним службовцем, що займає відповідальне та особливо відповідальне становище (займаєте посаду категорії Б у Головному управлінні) у разі суттєвої зміни у вашому майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, ви зобов’язані у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства. (стаття 52 Закону)

Відповідно до п. 9 статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” за порушення вимог фінансового контролю суб’єкти декларування, які були призначені на посади, що передбачають виконання функцій держави або місцевого самоврядування до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану, підлягають звільненню із займаної посади протягом трьох робочих днів.

Осіб, що порушують встановлені Законом спеціальні заборони, обмеження та обов’язки вчиняють тобто вчиняють корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, притягають до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Особа, яка вчинила корупційне правопорушення або правопорушення, пов’язане з корупцією, однак судом не застосовано до неї покарання або не накладено на неї стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, пов’язаними з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або такою, що прирівнюється до цієї діяльності, підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку. (стаття 65-1 Закону)

 

background Layer 1