ВИКОНАННЯ ВИМОГ АНТИКОРУПЦІЙНОГО ЗАКОНОДАВСТВА В ГОЛОВНОМУ УПРАВЛІННІ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗА 2024 РІК
В рамках реалізації державної антикорупційної політики в Головному управлінні та на виконання Антикорупційної програми Пенсійного фонду України та його територіальних органів на 2024–2025 роки (далі — Антикорупційна програма) забезпечено системне здійснення заходів щодо запобігання корупції та забезпечено контроль за дотриманням працівниками Головного управління обмежень, передбачених Законом України “Про запобігання корупції” (далі – Закон).
Наказом Головного управління від 10.05.2024 №2586 затверджено Заходи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо реалізації Антикорупційної програми Пенсійного фонду України та його територіальних органів на 2024–2025 роки (далі – Заходи).
Начальником Головного управління 29.12.2023 затверджено План роботи відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на 2024 рік.
У звітному періоду уповноваженим підрозділом забезпечено перевірку фактів подання 4577 декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларації). Станом на 30.12.2024 до Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подано 4534 декларації.
За результатами моніторингу встановлено, що:
6 декларацій було не подано особами, що померли;
25 декларацій було не подано особами, які підпадають під дію ч. 7 ст. 45 Закону України “Про запобігання корупції” та мають право на відтермінування;
4 декларацій було не подано працівниками, що мають право на відтермінування відповідно частини 14 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»;
3 декларацій були неподані працівниками, що припинили діяльність з виконання функцій держави;
2 декларації не подано працівником Головного управління, у зв’язку з тяжким станом здоров’я;
За результатами деклараційних кампаній за 2021-2022 роки та за 2023 рік в Головному управлінні наявні 5 випадків порушення вимог фінансового контрою. Направлено 5 Повідомлень Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За фактами смерті суб’єктів декларування до Національного агентства з питань запобігання корупції направлено 5 повідомлень.
Здійснюється постійний контроль дотримання вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів.
При прийомі на роботу кандидати на посади, що передбачають виконання функцій держави проходять інструктаж, щодо обов’язків обмежень та заборон, встановлених Законом, надають письмове повідомлення про близьких осіб які працюють в органах Пенсійного фонду України. Ведеться облік близьких осіб, що працюють в Головному управлінні.
Забезпечено погодження Відділом подання щодо призначення 174 особи (100%) на посади державної служби без конкурсного відбору на період дії воєнного стану, проаналізовано матеріали 112 особових справ новопризначених (крім справ працівників Головного управління які змінювали посади в Головному управлінні через звільнення).
Протягом року здійснювався постійний моніторинг рішень про пенсійне та соціальне забезпечення працівників Головного управління та членів їх сімей, у тому числі на виконання судових рішень з метою контролю за дотриманням вимог антикорупційного законодавства. За результатами перевірки 109 рішень щодо дотриманням антикорупційного законодавства при реалізації прав працівників Головного управління та членів їх сімей у сфері пенсійного та соціального забезпечення, конфлікту інтересів не виявлено.
З метою виявлення причин, що призводять чи можуть призвести до вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, зокрема виникнення реального або потенційного конфлікту інтересів, при візуванні здійснено аналіз проєктів наказів з основної діяльності (6808), адміністративно-господарських питань (38), а також наказів з кадрових питань (3222).
У звітному періоді надійшло 3 повідомлення від працівників про наявність конфлікту інтересів які врегульовано відповідно до частини 2 статті 35 Закону (особи, що входить до складу колегіального органу) шляхом усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті.
З метою запобігання проявам корупції, недопущення подальшого перебування на державній службі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, у Головному управлінні забезпечено облік працівників, притягнутих до відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень.
Відділом забезпечено проведення:
4 моніторинги протоколів засідання робочої групи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з питань доцільності сплати судового збору, щодо виявлення особистої заінтересованості членів робочої групи у результатах голосування з питань порядку денного;
3 моніторинги якості надання послуг спеціалістами Управління обслуговування громадян в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області;
4 моніторинги за розглядом повторних звернень та скарг на дії/бездіяльність посадових осіб Головного управління, з метою виявлення випадків прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів у зв’язку з розглядом повторних звернень, якими оскаржується діяльність посадових осіб Головного управління;
2 аналізи ділової репутації контрагентів;
аналіз організації та проведення спеціальних перевірок стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища у Головному управлінні за 2024 рік.
моніторинг обґрунтованості висновків, складених за результатами щорічного оцінювання
Одним з пріоритетних напрямом роботи Головного управління є проведення роз’яснювальної роботи серед державних службовців щодо основних положень антикорупційного законодавства та попередження можливих правопорушень, запобігання виникненню конфлікту інтересів та його врегулювання.
У відповідності до Положення про впровадження у Пенсійному фонді України, його територіальних органах та державному підприємстві, що належить до сфери управління Пенсійного фонду України, механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України “Про запобігання корупції”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 05 травня 2022 року № 5-1 (далі – Положення) відділом з питань запобігання та виявлення корупції здійснено моніторинг впровадження заходів, спрямованих на формування культури повідомлення.
У зв’язку з підключенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Єдиного порталу повідомлень викривачів, наказом Головного управління від 05.02.2024 № 637 “Про перелік внутрішніх каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України “Про запобігання корупції”, затверджено новий перелік внутрішніх каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України “Про запобігання корупції”.
Інформацію про оновлення каналів розміщено на інформаційній сторінці Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області веб-порталу Пенсійного фонду України та доведено до відома усіх працівників.
Керівником Головного управління та керівником уповноваженого підрозділу, здійснюється щоденний перегляд Єдиного порталу повідомлень викривачів. Забезпечено роботу гарячої телефонної лінії повідомлення про корупцію.
Повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України “Про запобігання корупції” до Головного управління не надходило.
Спеціалісти Відділу прийняти участь у розгляді 35 повідомлень про можливі факти не доброчесної поведінки правників Головного управління, але в результаті попередньої ідентифікації повідомлення не відповідали вимогам Закону та були розглянуті в рамках ЗУ “Про звернення громадян”. Про невідповідність змісту повідомлень вимогам Закону заявників було повідомлено.
За звітний період Головним управлінням здійснено 26 публікації у ЗМІ, мережі Інтернет, офіційній сторінці управління на вебпорталі на теми формування світогляду неприйняття корупції.
У звітному періоді відділом з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління надано 432 консультацій структурним підрозділам та їх працівникам, а також особам звільненим з посад, що передбачають виконання функцій держави у Головному управлінні та Виконавчій дирекції фонду соціального страхування України в Одеській області, з питань додержання законодавства щодо запобігання корупції, забезпечено ведення електронного журналу консультацій.
Уповноваженим підрозділом розроблено та доведено до відома працівників 10 роз’яснювальних матеріалів з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства та законодавчих змін. Проведено 15 навчань (тренінгів), за результатами яких здійснено контроль знань слухачів шляхом тестування.
За звітний період 2214 працівників (один працівник може бути слухачем декількох заходів) пройшли внутрішні навчання/тренінги антикорупційного спрямування за тематиками: заходи фінансового контролю (980), Захист викривачів. Порядок здійснення перевірки за повідомленням викривача (341), конфлікт інтересів (354), етика поведінки державного службовця (292), заборони та обмеження (168),оцінювання корупційних ризиків, моніторинг виконання та оцінка Антикорупційної програми (79).