Про продовження виплати пенсій по інвалідності
З 01 січня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціювання особи» від 19.12.2024 № 4170-ІХ (далі – Закон № 4170-ІХ), яким внесено зміни в ряд законів щодо причин, терміну та порядку встановлення інвалідності, а також порядку призначення та виплати пенсій по інвалідності.
У зв’язку з цим доречними є питання: яким же чином буде здійснюватися продовження раніше призначених пенсій по інвалідності;що робити, якщо особа не встигає своєчасно пройти переогляд та інші.
Питання призначення пенсій по інвалідності врегульовано статтями 30-35 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування».
За загальних умов уразі якщо особа не з’явилася для проведення оцінювання (повторного оцінювання) повсякденного функціонування особи (далі — оцінювання повсякденного функціонування) у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому мало бути проведено оцінювання повсякденного функціонування такої особи.
Однак в деяких ситуаціях, передбачених Законом № 4170-ІХ, діють інші правила.
У разі якщо строк оцінювання повсякденного функціонування пропущено особою з інвалідністю з поважних причин або у разі наступного визнання її особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності поновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не більш як за три роки, якщо експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування визнає її за цей період особою з інвалідністю. При цьому якщо під час наступного оцінювання повсякденного функціонування особі з інвалідністю встановлено іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.
Якщо виплату пенсії особі з інвалідністю припинено у зв’язку з відновленням здоров’я або якщо така особа не отримувала пенсію внаслідок нез’явлення без поважних причин для проведення оцінювання повсякденного функціонування, у разі наступного визнання її особою з інвалідністю виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня наступного встановлення інвалідності, за умови що після припинення виплати пенсії минуло не більше п’яти років. Якщо минуло більше п’яти років, пенсія призначається знову на загальних підставах.
Для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв’язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування з причин, визначених Кабінетом Міністрів України, виплата пенсії продовжується до дати проведення повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування або протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період дії воєнного стану, – не менш як на весь строк їхньої військової служби). Якщо при повторному огляді, оцінюванні повсякденного функціонування особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, виплату якої продовжено відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження повідомлення про встановлення інвалідності до територіального органу Пенсійного фонду України”.
Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі — постанова № 1388) врегульовані строки, на які продовжується встановлена інвалідність для окремих категорій осіб, а також перелік поважних причин, що є підставою для продовження інвалідності.
Слід зауважити і на цьому акцентувати увагу, що у зв’язку із запровадженням повсякденного функціювання усім особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений у період з 01 січня 2025 року по 30 червня 2025 року, але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжено до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання, але не довше ніж до 1 липня 2025 року. Відповідно таким особам органами Пенсійного фонду України виплату пенсії продовжено також до 01 липня 2025 року.
У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності постановою № 1338 і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але ця особа відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 08 березня 2022 року № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (далі — постанова № 225) не проходила повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях (інвалідність продовжено на період військово стану та шість місяців після його припинення або скасування):
* чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов’язані у період з 01 квітня до 01 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Важливо!
Вказаній категорії осіб по постанові № 225 інвалідність продовжується по 08 серпня 2025 року.
У разі не проходження оцінювання повсякденного функціонування встановлена інвалідність припиняється з 01 листопада 2025 року, відповідно завершується і виплата пенсії.
* інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 01 квітня 2026 року.
До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:
- особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 року № 309 (зі змінами), для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
- особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.
Незалежно від дати прийняття рішення про встановлення інвалідності (із зазначенням строку повторного огляду) для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується на період проходження ними військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби (служби)або до дати проведення оцінювання повсякденного функціонування особи . На цей же період продовжується виплата призначених пенсій.
Особи, інвалідність яких раніше встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціювання за власним бажанням. Будь-яких змін у виплаті пенсій цій категорії осіб немає, виплата здійснюється на загальних умовах в раніше встановлених розмірах.