Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для ВПО, українців за кордоном і громадян, що мешкають на тимчасово окупованих територіях
Раніше особи, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року, та громадяни, що виїхали за кордон після цієї дати або проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), отримували пенсійні виплати за окремим алгоритмом.
20 березня поточного року Уряд ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України.
Відтепер пенсіонери можуть отримати свої пенсії на рахунок будь-якого банку України.
Громадяни за кордоном або на ТОТ, мають проходити фізичну ідентифікацію — щороку до 31 грудня.
Крім того, якщо пенсіонери проживають на ТОТ, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні шість місяців за умови, якщо в ці півроку пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.
Такі вимоги встановлено для підтвердження того, що пенсіонер, який проживає за межами підконтрольної Україні території (наприклад, на ТОТ або за кордоном), — живий, і кошти пенсії зі своєї картки отримує саме він.
Важливо! Виплата пенсій громадянам на ТОТ і тим, які виїхали з ТОТ, відбувається за умови неодержання пенсії від російської федерації, що підтверджується заявою в довільній формі до Пенсійного фонду України.
Відповідний Порядок затверджено постановою КМУ від 11.02.2025 № 299. Дія Порядку не поширюється на осіб, які тимчасово проживають за межами України і яким пенсія виплачується на умовах міжнародних договорів, ратифікованих Україною.
Як пройти фізичну ідентифікацію?
– Особисто відвідати орган Пенсійного фонду України або банк, де відкрито пенсійний рахунок.
– Отримати документ про псвідчення факту, що особа є живою в дипломатичній установі за кордоном та надіслати документи рекомендованим поштовим відправленням.
– Онлайн через електронний кабінет Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис», створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія). Цей спосіб доступний у разі наявності у особи біометричного паспортного документу, виданого після 2016 року.
– По відеоконференцзв’язку через Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp або Zoom. Запит на відеоідентифікацію подається через відкриту сторінку порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.