Пропустити навігацію

Легальна зайнятість — гарантія отримання пенсії

1472580855706 - Легальна зайнятість — гарантія отримання пенсії

Законодавство України гарантує кожному громадянину право на оплачувану роботу, отримання за це винагороди у вигляді заробітної плати у розмірі не менше мінімального, а також право на соціальний захист, що включає право на забезпечення його у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від нього обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, які сплачуються з нарахованої заробітної плати.

Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що  для призначення пенсії в солідарній системі пенсійного страхування обов’язковою умовою є наявність страхового стажу, тобто періоду, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.

Актуальність питання легальної зайнятості стрімко зросла з прийняттям у жовтні 2017 року змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зокрема щодо поступового збільшення страхового стажу для обчислення пенсії за віком від 25 років у 2018 році до 35 років у 2028 році.

Необхідно пам’ятати, якщо працівнику офіційно буде нараховуватись заробітна плата менше мінімального розміру, страховий стаж в такому разі обчислюється пропорційно заробітній платі, а низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, що застосовується для обчислення розміру пенсії.

Проте, чимало роботодавців просто ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати на невелику зарплату, а часом зовсім не декларують оплату їхньої праці. З метою уникнення “зайвих” витрат, видають працівникам зарплату в “конвертах”. У цьому випадку мова йде про “тіньові” заробітки, з яких не сплачується єдиний внесок. В результаті, погодившись на одержання зарплати в “конвертах”, більшість людей не замислюється, що свідомо обкрадають самі себе.

Виплата заробітної плати в “конвертах” позбавляє працівників визначених законодавством гарантій, в тому числі головної – через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання пенсії за віком, по інвалідності, в зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених законодавством.

А іноді трапляється, що роботодавець відображує у відомостях та звітності заробітну плату в заниженому розмірі без відома робітника. Проте Пенсійний фонд України на своєму веб — порталі забезпечує у цьому випадку можливість контролювати роботодавця шляхом надання кожному працівнику регламентованого доступу до своїх особистих даних у Реєстрі застрахованих осіб.

То ж, у разі отримання заробітної плати в “конверті” або за наявності неофіційного джерела доходу, працівник має забезпечене сьогодення, але ризикує своїм майбутнім.

Оформлення на роботу має бути офіційним, а виплата заробітної плати відповідно до законодавства – прозора і відкрита. В іншому випадку, працівники позбавляють себе достойної пенсії в майбутньому та соціальної захищеності, а також сприяють порушенню трудового законодавства.

Але подолати таке явище як “тіньові” доходи можливо лише за умови спільного відповідального ставлення як роботодавців до долі власних робітників, так і самих робітників.

Захищайте свої права, піклуйтесь про своє майбутнє вже зараз, не позбавляйте себе соціальних гарантій, наданих Конституцією України!

 

Відділ забезпечення наповнення бюджету

фінансово — економічного управління

background Layer 1