ДО УВАГИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ-ПІДПРИЄМЦІВ!!!
Платниками єдиного внеску відповідно до пунктів 4 та 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» №2464-VI 08.07.2010 р. (далі – Закон №2464-VI), є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та особи, які проводять незалежну професійну діяльність.
Згідно п. 2 розділу IІІ «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 №511), фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт про суми нарахованого доходу та суми нарахованого єдиного внеску, самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом, за формою згідно Додатка 5 до цього Порядку. Отже, останній день подання Звіту за 2018 рік — 11 лютого 2019 року (оскільки 9 та 10 лютого є вихідними (субота та неділя)).
Фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Також звертаємо увагу, що фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування в Таблиці 1 Додатка 5 заповнюють усі графи 3 та 4.
У графі 3 «Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / Самостійно визначена сума доходу / Частка розподіленого доходу» відображається:
– фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування – чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації. В рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку) на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на загальній системі оподаткування та отримував дохід;
– фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування – самостійно визначена суму, на яку нараховується ЄСВ, але у межах „верхнього” (15 мінімальних заробітних плат (МЗП) = 55845,00 грн.) та „нижнього” (1 МЗП = 3723,00 грн.) діапазону.
У графі 4 «Сума доходу на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» відображається:
– фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування – дохід, зазначений у графі 3. При цьому сума доходу не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати (3723 грн) та більшою за максимальну величину, на яку нараховується єдиний внесок (55845 грн). У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
– фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування – ця сума визначається самостійно у межах „верхнього” та нижнього” діапазону і вона не більше „верхнього” значення, тому у графі 4 дублюються показники із графи 3.