Пропустити навігацію

Щодо виплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії

Згідно із ст. 53 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ( далі — Закон) у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім’ї або іншою особою).

Відповідно до частини першої статті 52 Закону сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, зокрема непрацездатним членам сім’ї, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того,  проживали вони разом із померлим пенсіонером чи ні. Звернення за недоотриманою пенсією має бути протягом шести місяців після смерті.

Спільне місце проживання підтверджується паспортом заявника з реєстрацією адреси проживання, спільною з померлим пенсіонером, або довідкою відповідних органів з місця проживання (реєстрації), зокрема органів місцевого самоврядування.

Належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) підтверджується штампами в паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або за рішенням суду.

Члени сім’ї, що зареєстровані за адресою померлого пенсіонера, не повинні надавати додаткові документи про спільне проживання, якщо в паспорті заявників адреса реєстрації місця проживання збігається з адресою померлого пенсіонера.

Членами сім’ї можуть бути визнані також інші особи за умови постійного проживання разом і ведення спільного господарства з пенсіонером. А це не лише близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), а й інші родичі або особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язкам (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

У разі відсутності членів сім’ї або якщо вони не звернуться за виплатою вказаної суми протягом шести місяців із дня відкриття спадщини, сума пенсії, що належало пенсіонерові й залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, входить до складу спадщини. Для виплати недоотриманої пенсії, що ввійшла до складу спадщини, потрібно подати до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину, оформлене нотаріусом відповідно до чинного законодавства.

background Layer 1