Пропустити навігацію

100 років державної служби

flag 300x225 - 100 років державної  службиЦьогоріч, 23 червня, державні службовці святкують не просто професійне свято, а сторічний ювілей  утворення  української державної служби.

С кожним  кроком побудови  України як  демократичної, соціальної, правової держави змінювалась   і система  державного управління,  невід’ємною складовою якої  є державна служба.

В процесі  реформування  державної служби   забезпечувалось  вдосконалення її кадрового потенціалу, його соціальної захищеності. Саме з метою створення умов мотивації та стимулювання праці   пенсійне забезпечення державних службовців  починаючи з 1994 року здійснювалось за   так званим “спеціальним законом” – Законом України  “Про державну службу”  від 16.12.1993 № 3723 – ХІІ  (далі — Закон №  3723).

На сьогодні в  територіальних органах головного управління  Пенсійного фонд України в Одеській області на обліку перебуває 3603 осіб, що отримують пенсію у відповідності із вказаним Законом. Середній розмір таких пенсій становить 3563,94 грн.

Особливої уваги заслуговує те, що серед цих пенсіонерів 183  мають   особливі заслуги  перед Україною (нагороджені орденами , присвоєно почесне звання заслуженого працівника),  268 осіб мають статус ветеранів війни, 39  почесних донорів України, 22 особи приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Із запровадженням в країні пенсійної реформи  відбулися зміни і у пенсійному забезпеченні  державних службовців. Так з 01.05.2016 набув чинності оновлений  Закон  України “Про державну службу”,  статтею  90 якого  встановлено, що державним службовцям пенсії призначаються    згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, тобто на загальних підставах.

Водночас  право  на пенсію за віком за нормами      Закону України “Про державну службу”, що діяв до 01.05.2016,  збережено особам які:

  • станом на 01.05.2016 займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу роботи на посадах державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 ;
  • станом на 01.05.2016 не працюють на держаній службі, але мають не менше  як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Стаж державної служби визначається  за записами у трудовій книжці. Основним критерієм   зарахування того чи іншого періоду роботи до стажу, що дає право на призначення пенсії державному службовцю,  є встановлення відповідного рангу

У випадку,  коли в трудову книжку  помилково не внесено запис про  присвоєння рангу,  факт його встановлення можна підтвердити завдяки наказу по підприємству,  на підставі якого такий ранг втановлювався.

Втім якщо працюючи в державному органі особі встановлено спеціальні звання, зокрема в органах фіскальної служби чи митних органах, то час  такої роботи  до  державної служби не зараховується.

Пенсія   призначається в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями –  в розмірі 60 % заробітної плати працюючого державного службовця  відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Факт роботи  не впливає на призначення пенсії   державному службовцю, тому не має необхідності звільнятися із займаної посади.

Проте особам, які перебувають на державній службі, за винятком  інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, осіб, на яких поширюється чинність п. 1 ст. 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, виплата пенсії провадиться в розмірі, визначеному на загальних умовах.

Також на загальних умовах  державним  службовцям призначаються   пенсії по інвалідності чи у разі втрати годувальника.

background Layer 1