Конституція – оберіг державності
День Конституції України відзначають 28 червня. Саме цього дня 25 років тому наша країна отримала головний і найважливіший документ – Конституцію!
28 червня 1996 року о 9 год 18 хв після 24 годин безперервної роботи (в режимі одного засідання п’ятої сесії Верховної Ради України ІІ скликання) Верховна Рада України прийняла Закон України “Про прийняття Конституції України і введення її в дію”. «За» проголосували 315 народних депутатів, 36 – «проти», 12 «утрималися», 30 не голосували.
Увібравши найважливіші досягнення вітчизняної і зарубіжної наукової думки у галузі державотворення, Конституція України визначила стратегію подальшого розвитку української держави.
Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність.
Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у всьому світі вітчизняною конституцією незалежної Української держави, що закріпила основи суспільного і державного ладу, права і свободи людини і громадянина, порядок організації, функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також правовий захист Конституції.
Після ухвалення Конституції до зали парламенту урочисто внесли синьо-жовтий державний прапор та вперше пролунав національний гімн України.
Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
Конституція визначила найціннішим життя людини, її здоров’я, честь і гідність, надала кожному українцю можливості для самоорганізації, свободу слова та віросповідання.
«… Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.»
Довідково:
На сьогодні у світі налічується близько 300 конституцій. Найдовшою серед усіх писаних конституцій суверенних держав світу є Конституція Індії, найкоротші – Конституції США та Монако.