Порядок визначення середньої заробітної плати (доходу) та суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах
Сума страхових виплат застрахованій особі обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.
Середньоденна заробітна плата (дохід) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді. При цьому обчислення середньоденної заробітної плати здійснюється без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, – тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати, призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, період, протягом якого працівник проходив строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або проходив військову службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, і за ним не зберігався роботодавцем середній заробіток за такий період (пункт 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1266).
Таким чином, спочатку обчислюється середньоденна заробітна плата, після чого визначається розмір денної виплати в залежності від страхового стажу, який потім множиться на кількість календарних днів хвороби.
При цьому, середньоденна заробітна плата (дохід) не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з розрахунку на один календарний день, яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).
Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
Наприклад. Заробітна плата працівника за останні 12 місяців, які передували місяцю страхового випадку (місяцю видачі лікарняного листа) склала 80 400 грн (заробітна плата 6700 грн х 12 місяців). Отже, середньоденна заробітна плата буде обчислюватися шляхом ділення 80 400 грн на 365 днів (кількість календарних днів у 12-місячному періоді) та буде дорівнювати 220,27 грн. В свою чергу середньоденна виплата буде обчислюватися з урахуванням загального страхового стажу. Так, у випадку якщо застрахована особа має страховий стаж до трьох років, розмір середньоденної виплати складатиме 50 відсотків від 220,27 грн. (110,14 грн). Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності буде обчислюватися шляхом множення середньоденної виплати 110,14 грн на кількість календарних днів тимчасової непрацездатності.
Наприклад. Якщо працівник працює на підприємстві менше 12 місяців, розрахунок проводиться наступним чином.
Заробітна плата працівника за 5 повних місяців перебування в трудових відносинах на цьому підприємстві перед настанням страхового випадку становить 33500 грн (заробітна плата 6700 грн х 5 місяців). Отже, середньоденна заробітна плата буде обчислюватися шляхом ділення 33500 грн на 153 календарні дні (з червня по жовтень 2023 року) днів буде дорівнювати 218,95 грн. В свою чергу середньоденна виплата буде обчислюватися з урахуванням загального страхового стажу. Так, у випадку якщо застрахована особа має страховий стаж до трьох років, розмір середньоденної виплати складатиме 50 відсотків від 218,95 грн. (109,48 грн). Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності буде обчислюватися шляхом множення середньоденної виплати 109,48 грн на кількість календарних днів тимчасової непрацездатності.
УВАГА! Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачено страхові внески. Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, не має перевищувати розмір заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено страхові внески.