Пропустити навігацію

Перерахунки пенсій

Перерахунок пенсії – це процедура зміни розміру призначеної пенсії у зв’язку зі зміною особистих обставин пенсіонера, поданням нових документів, ухваленням нових законодавчих актів, зміною соціальних стандартів тощо.

 Масовий перерахунок пенсій

Здійснюється без звернення пенсіонера на підставі чинних або нових законодавчих актів та з урахуванням документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час перерахунку.

Органи Пенсійного фонду здійснюють масові перерахунки пенсій на підставі ухвалених нормативно-правових актів – (законів, постанов Кабінету Міністрів України).

Такі перерахунки:

  • стосуються значної кількості пенсіонерів, особисті показники яких відповідають умовам, визначеним нормативно правовим актом;
  • здійснюються автоматизованим способом і не передбачають звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України.

Зокрема, масові перерахунки здійснюють:

  • відповідно до частин другої, третьої статті 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058) у зв’язку зі збільшенням:

– показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії;

– розміру мінімальної заробітної плати;

– розміру прожиткового мінімуму;

  • відповідно до абзацу п’ятого частини четвертої статті 42 Закону 1058 у зв’язку з:

– наявністю в особи, яка після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжувала працювати, набула права на перерахунок, передбаченого абзацами першим-третім частини четвертої статті 42 Закону 1058.

Індивідуальний перерахунок пенсії

Здійснюється за поданою пенсіонером заявою і додатковими документами, які є підставою для перегляду розміру призначеної пенсії.

У разі індивідуального перерахунку пенсіонер подає в територіальний орган Пенсійного фонду України заяву і додаткові документи (про стаж, заробіток, особливий статус тощо).

Індивідуальні перерахунки пенсій здійснюють пенсіонерам, які:

  • виявили бажання перейти з одного виду пенсії на інший;
  • за наявності інших обставин з урахування таких додаткових документів:

– про стаж, який не було враховано під час призначення/попереднього перерахунку пенсії;

– про заробітну плату за інші 60 місяців до 01.07.2000 р.;

– що підтверджують право на встановлення до пенсії надбавки, підвищення, додаткової пенсі, пенсії за особливі заслуги тощо.

Особливості здійснення перерахунків окремим категоріям пенсіонерів

Пенсіонерам, які працюють (здійснюють діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) у зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати пенсії не перераховують.

Таким пенсіонерам, після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсію перераховують з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Особам, які одержують пенсії за вислугу років, до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058 не перераховують пенсії з урахуванням стажу, набутого після призначення пенсії.

 

background Layer 1